PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
» Yıllık Ücretli İzinler

MUH. STANDARTLARI

Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ...

T.C. RESMİ GAZETE

DUYURULAR

EYT'DE İŞÇİ VE İŞVEREN İÇİN EMEKLİLİK REHBERİ

 

Sayın Mükellefimiz,

 

Eyt 03.03.2023 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvuru için ilk 1 hafta yoğunluk olacaktır o nedenle başvuru yapmakta lütfen acele etmeyin.

Yasanın yayımlanmasını takiben personeliniz e devlet üzerinden “ Normal şartlarda Nezaman Emekli olurum” ve “Çalışma hayatım” sayfalarımdan emekli olabileceklerini gösterir sayfaları sizlerle paylaşması gerekmeketdir. Bunun kontrolü sonrasında işyerinizde çalışmaya devam edecek personelinizin sgdp kapsamında verdiğiniz beyannamelerin düzeltme işlemiyle uğraşmamanızı sağlayacaktır.

 

Sizlerde bu belgeye istinaden personelinizin 8 koduyla(Emeklilik) çıkışını yapmalısınız.

 

Personeliniz bundan sonra 👉online👈 olarak e devlet üzerinden ve yahutta ekte sunduğumuz dilekçeyi (👉pdf   word👈 )doldurarak iadeli taahhütlü olarak kuruma emeklilik başvurusu yapması gerekmektedir. Kesinlikle adi mektup veya kargo ile kuruma gönderi yapmayınız. Dilekçede sadece kırmızı ile işaretli alanları doldurunuz.

 

👉Online👈  olarak e devlet üzerinden emeklilik başvurusunun nasıl yapılacağını görmek için lütfen linki tıklayınız.

 

Personeliniz eğer 31.03.2023 tarihine kadar başvuru yaparsa emeklilik maaşını 1 Nisandan itibaren hak edecektir. Aşırı yüklenmeden dolayı maaşı mesela 3 ay sonra bağlansa bile bu durumda hesabına  (Nisan-Mayıs-Haziran) maaşları  toplu olarak yatırılacaktır. Şu anda Sgk nın Türkiye genelinde emekli etme oranı aylık 75.000 kişidir ve bu sayı tam kapasite çalışmayla 150.000 'e çıkarılsa bile Eyt kapsamında emeklilik işi eğer bir önlem alınmazsa en az 1 yılda sonuçlanabilir.

 

Eğer işçiniz başvuruyu 1 Nisan ve  sonrasında yaparsa 1 aylık maaş hakkını ve Nisan ayında ödenecek bayram ikramiyesi hakkını kaybedecektir.

4b kanpsamında emeklilik başvurusu yapacak mükelleflerimizin borçlarının olmaması gerekmektedir. Başvuru yapabilmek için ya bu borcun ödenmesi yada borcunuzun çoğunluğu 31.12.2022 ve öncesi tarihe aitse bu ay içinde yasalaşacak yapılandırma kanunun içinde çıkması beklenen 4b terkin uygulamasını beklemelisiniz.

Başvurular sırasında Sgk nın internet sitesi çok yoğun olacağı için kesinlikle iadeli taahhütlü gönderi seçeneğini değerlendiriniz. (İadeli taahhütlü gönderiyi şirketinizin bağlı bulunduğu ve adınıza son olarak kesinti yapılan Sosyal güvenlik merkezine göndermelisiniz. İlgili sosyal güvenlik merkezinin adresine “Google” dan ulaşabilirsiniz.”

 

Emekliliğe hak edip etmediğinizi ve emeklilikle alakalı tüm sorularınızın cevapları için Alo 170 i arayıp 3 ü tuşlayabilirsiniz.

 

EYT den emekli olan çalışanınız 30 gün içinde işyerinizde tekrar işe SGDP kapsamında başlarsa %5 lik sgk teşviğinden yararlanabilir.

 

EYT den emekli olacak personellerine Kıdem-İhbar  tazminatı ödeme güçlüğü çeken işverenlerimize bankalar tarafından EYT kredisi kullandırılacaktır ve ödeme personelin  direkt hesabına yapılacaktır.

 

Hizmet tespit davası açmak istiyor ve bunun şartlarını öğrenmek istiyor ve sonrasında danışmanlık almak için lütfen tıklayınız.