PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
» Yıllık Ücretli İzinler

MUH. STANDARTLARI

Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ...

T.C. RESMİ GAZETE

DUYURULAR

EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM TEŞVİKLERİ

 

EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM TEŞVİKLERİ

yeniYeni Teşvik sistemimizde eğitim sektörü öncelikli (avantajlı)  yatırımlar kapsamına alınmıştır. Okul öncesi eğitim hizmetleri (kreş dahil),ilköğretim hizmetleri, Ortaokul eğitim hizmetleri, Lise eğitim hizmetleri, Özürlüler için ilk ve orta öğretim hizmetleri, Teknik ve mesleki eğitim hizmetleri başta olmak üzere en az 5. bölge seviyesi bölgesel yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedirler. (Üniversite ve yükseköğretim eğitim yatırımları genel teşvik düzeyinde desteklenmektedir.)

Yatrım teşvik kapsamında eğitim sektörüne yönelik olarak yapılacak yatırımlar; komple yeni okul yatırımları, Öğrenci kapasitesini artırmaya yönelik yapılacak yatırımlar, Okul teçhizat modernizasyona yönelik olarak yapılacak yatırım faaliyetleri ile  Komple okul binaları veya ek binalar,Okul  konferans salonları, okul yemekhanesi, okul havuzu veya spor tesisleri , Okul bahçeleri vb. üniteler şeklinde değerlendirmek mümkündür.

Yeni teşvik sistemi 15/6/2012 tarih 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 19/06/2012 de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca yeni teşvik sistemi 2016/9139 Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (5 Ekim 2016 Tarihli ve 29848 Sayılı Resmî Gazete) Bakanlar Kurulu Kararı ile 31/12/2017 tarihine kadar yapılacak yatırımlara avantajlı tarifeler getirilmiştir. Buna göre 31/12/2017 tarihine kadar yatırım teşvik almış, toplam öngörülen  sabit yatırım  maliyetlerinin  %10′ u  fiilen gerçekleşmiş eğitim yatırımlarının teşvik oranlarında bir düşüş olmayacaktır. Ancak belirlenen tarihten sonra yapılan yatırımların teşvik oranlarında bir düşüş olacaktır.

Eğitim yatırımlarında bölgesel teşvik alabilmek için  asgari yatırım kriterlerine göre 1-2 bölgelerde 1.milyon,3-4-5-6 bölgelerde  500 bin TL. sabit  asgari yatırım  taahhüdü (inşaat,teçhizat,nakliye,montaj,vs)  vermek gerekmektedir. (Yatırım bölgelerini incelemek için tıklayınız…)

Yatırım faaliyetleri kapsamı içerisinde okul ve ek ünitelerin yapılması inşaat maliyetleri, Okul bakım onarım maliyetleri, Okul teçhizatlarının alınması veya yenilenmesi vs. gibi kalemler yatırım maliyetleri içerisinde değerlendirilir.

Yatırım teşvik kapsamında Yatırım yeri olmayan yatırımcılara devlet arsa veya arazilerinden yatırım yeri de tahsis edilebilmektedir. Eğitim sektörüne yönelik olarak verilen yatırım teşvikler aşağıda açıklanmıştır.

EĞİTİM YATIRIMLARINA SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ 
DESTEK UNSURLARI AÇIKLAMA Eğitim yatırımlarında 5.Bölge desteklerinden
yararlanabilecek toplam 66 il ; (Adana  Adıyaman Afyonkarahisar Aksaray
Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bartın Bayburt Bilecik Bolu
Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Düzce Edirne Elazığ
Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hatay Isparta
İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kastamonu Kayseri Kırıkkale
Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mersin
Muğla Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sinop Sivas
Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Yalova Yozgat Zonguldak)
Eğitim yatırımlarında 6.Bölge desteklerinden
yararlanabilecek toplam 15 il;   (Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis
Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van)
KDV İstisnası yurt içi ve yurt dışı makine teçhizat alımlarında  Var Var
Gümrük Vergisi Muafiyeti  yurt dışı makine teçhizat alımlarında  Var Var
Vergi Muafiyeti (%)    Yatırıma katkı oranı (%) 40 50
Kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirim oranı (% 80 90
Sigorta Primi İşveren  Muafiyeti Toplam  yararlanma Süresi 7 yıl 10 yıl 
Prim Muafiyet tutarı % (Gerçekleşen yatırım ) 35 Öngörülen oran
Yatırım Yeri Tahsisi Hazine arsaları, Boş devlet binaları yatırım yeri olarak
istenebilir.
Var  Var 
Faiz Desteği İç Kredi 5 puan 7 puan
Döviz kredisi 2 puan  2 puan
5 Yıllık emlak vergisi muafiyeti işletme döneminden itibaren Var  Var 
Belediye  imar bina inşaat harçları muafiyeti Tesislerin belediye imar bina inşaat harç muafiyetleri Var  Var 
Damga vergisi muafiyeti yükleniciler ve tedarikçilerle yapılan sözleşmeler
üzerindeki hesaplanan damga vergileri
Var  Var 

Sonuç; Türkiye’ eğitim sektörünün Öncelikli yatırımlar kapsamına alınması (avantajlı yatırımlar) nedeni ile  yeni okul yapımına veya mevcut okulun kapasitesinin artırılması veya mevcut okulun modernize edilmesine  yönelik yapılacak  eğitim yatırımların yeni yatırım teşvik sisteminden yararlanmasını önermekteyiz. Özellikle özel dershanelerin kapatılmasıyla dershanelerin okula dönüşümü zorunlu hale gelmiştir. Dershane sahiplerinin okul dönüşümü yapmadan  önce yatırım teşvik almaları yatırım maliyetlerini azaltacaktır. Özel eğitim kurumları başta olmak üzere diğer eğitim kurumlarının da yatırım teşvik sisteminden yararlanmaları gerekir.Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çıkarılan kanunla da teşvik belgeli yatırımlara ek destekler getirilmiştir. Başta yatırım yeri tahsisi olmak üzere finansman desteği, sigorta ve vergi muafiyetlerinin sağlandığı paket  teşvikler Türkiye’ deki eğitim sektörü yatırımları öncelikli devlet destekleri kapsamına alınmıştır.